Tarihte Plastik
Anasayfa > Plastik & Geri Dönüşüm > Tarihte Plastik

PLASTİĞİN KEŞFEDİLMESİ

Ilk yari-sentetik plastik bir kaza sonucu kesfedilmistir. 1848 yilinda Isveçli kimyaci Christian Friedrich Schoenbein (1799-1868) sülfürik ve nitrik asit karisimini laboratuarda kaynatmaktadir. Karisim yere dökülür ve Schoenbein pamuktan yapilmis önlügü ile yeri siler, önlügü suyla durular ve kurumasi için sicak sobanin üstüne asar. Önlük kuruduktan hemen sonra birden alevler saçarak yanar ve kül olur. Artik nitroselüloz (guncotton) kesfedilmistir.

Ilk elde edilen plastik ise, Ingiliz kimyaci ve mucit Alexander Parkes’in 1862′de nitroselülozu bitkisel yaglar ve çok az kâfur ile yumusatarak gelistirdigi “Parkesin”dir. ABD’li matbaaci John Wesley Hyatt ise kâfurun plastiklestirme etkisini kesfederek 1869′da selüloitin patentini aldi. 1909′da ABD’li kimyaci Leo Hendrik Baekeland fenol ve formaldehitten, tümüyle yapay plastik malzeme olan bakaliti hazirladi. Daha sonra molekül fizigi ve makro moleküller konusundaki gelismeler sonucunda da naylon, Polyetilen, polivinil klorür (PVC), poliüretan gibi pek çok baska plastik türü gelistirildi.

PE

Geri
Yeniyurt genç, dinamik ve çevreci bir geridönüşüm kurumudur. Görevi ambalaj atıklarının toplanması depolanması ve plastik ambalajların geri kazanılması döngüsünü tamamlamaktır. Tehlikeli atık taşıma işlerinde uzmanız.
YENİYURTTAN HABERLER BAĞLANTILAR
   
YENİYURT İHALE DOSYASI; Kalkınma Ajansları Tarafından Mali Destek Sağlanan Projeler Kapsamındaki İhaleler..
Rio+20 Konferansı,1992’de Rio’da gerçekleştirilen Birleşmiş Milletler (BM) Çevre ve Kalkınma Konferansı’nın yirminci ve 2002’d..
Tüm hakları saklıdır © 2012 Yeniyurt Geri Dönüşüm