Granül İmalatı
Anasayfa > Plastik & Geri Dönüşüm > Granül İmalatı

PLASTİKLERİN GERİ DÖNÜŞÜMÜ & GRANÜL İMALATI

Plastik geri dönüşümü, atık plastiklerin geri kazanılarak yeniden değerlendirilebilir hammadde haline getirilmesi işlemidir. Geri dönüşüm, atık plastiklerin türlerine göre ayrılması ile başlar. Temiz plastikler,direk kırılıp granül hale getirilirken; Çöpten toplanan kirli plastik atıkları ise komple geri dönüşüm hattında kırma yıkama ve kurutma işlemlerinden geçirilip granül hale getirilerek hammaddeye çevrilebilir.

HDPE, LDPE, PP,PET ,ABS,PS Film ve Sert malzemenin geri dönüşümü için gerekli olan makine ve ekipmanın yer aldığı hatlardır. Bu hatlarda sırasıyla; Taşıyıcı Konveyör, Kırma makinesi, Yıkama Havuzu, Santrüfüj,Sıkma, Depolama,Agromel ,Extruder (Granül makinası),
Granül kesme makinesi’nden geçirilen atık PE , PP, PS , LDPE , HDPE , ABS ve PET ler yeniden kullanılabilir granül yada temiz kırılmış materyale dönüştürülürler.

granulmakinasi
Çöpten toplanan atık plastiklerin hammaddeye çevrilmeden önce cinsine ve; gerek görülüyorsa rengine göre ayırdıktan sonra sulu kırmadan geçirilip standart boyutlara getirilir. Daha sonra sırasıyla su ile beraber yüksek devirli santrifüjden geçirilip yıkama ünitelerinde yabancı materyallerden arındırılır. Daha sonra yıkanmış malzemeler sıkma makinesinde sıkıldıktan sonra fan aracılığıyla depoya sevk edilir. Depolanan malzemeler el değmeden helezon vasıtasıyla agromel makinesine oradan yine el değmeden granül extruder makinesine sevk edilir.Burada eriyen plastik gazları atılarak filtreden geçirilir ve granül kesme makinesinde kesilip forma giren granül tanecikleri fan aracılığı ile tekrar depoya sevk edilir ve paketlenir.

Atık plastiklerin geri dönüştürülmesi, tükenebilir doğal kaynakların israf edilmesinin önlenmesi, verimli kullanılması, toprağa gömülen atıkların çevreye verdiği zararın en aza indirilmesi ve havaya daha az karbondioksit salınarak küresel ısınmanın azaltılması gibi yararlarıyla çok önemlidir.

Geri dönüşüm hatları; plastik ürünlerin kirlilik oranlarına göre, temizleyip, yıkayıp kurutmak ve tekrar granül haline getirmek için dizayn edilmiş bir hat çizelgesidir. PP-PE-PS –ABS-PET vb. kirli plastik ürünler, sulu kırmadan geçirilip, yıkama ünitelerinde tüm yabancı malzemelerden (metal, yağ,taş , çamur ve benzeri), sıkma ve santrifüj ile beraber tamamen temiz halde geri dönüşüm hatlarına beslenir.

PEpp

Geri
Yeniyurt genç, dinamik ve çevreci bir geridönüşüm kurumudur. Görevi ambalaj atıklarının toplanması depolanması ve plastik ambalajların geri kazanılması döngüsünü tamamlamaktır. Tehlikeli atık taşıma işlerinde uzmanız.
YENİYURTTAN HABERLER BAĞLANTILAR
   
YENİYURT İHALE DOSYASI; Kalkınma Ajansları Tarafından Mali Destek Sağlanan Projeler Kapsamındaki İhaleler..
Rio+20 Konferansı,1992’de Rio’da gerçekleştirilen Birleşmiş Milletler (BM) Çevre ve Kalkınma Konferansı’nın yirminci ve 2002’d..
Tüm hakları saklıdır © 2012 Yeniyurt Geri Dönüşüm